Poslali sme vám email s odkazom na aktualizáciu hesla.
Obnoviť heslo
Pošleme vám email na obnovenie hesla.
Urobte poriadok vo svojom trávení s humínovými kyselinami
Bolesť brucha, zvracanie, nevoľnosť a hnačky sú najčastejšie spôsobené rôznymi patogénmi, ktoré sa do nášho tráviaceho traktu dostávajú stravou v dôsledku nedostatočne tepelne upravených jedál alebo neumytého ovocia či zeleniny. Tieto patogény sa tak dostávajú do tráviaceho traktu, kde sa môžu začať množiť a spôsobiť problémy. Vďaka svojej unikátnej komplexnej štruktúre vykazujú humínové kyseliny množstvo vlastností užitočných pri prevencii aj riešení tráviacich problémov.
Leto je rajom baktérií Rizikové je hlavne letné obdobie, pretože teplota prostredia sa stáva optimálnou pre množenie baktérií. Najnáchylnejšie na skazu sú vajíčka, mliečne a mäsové výrobky. Veľké množstvo patogénov sa nachádza aj na neumytom ovocí a zelenine.
Charakteristickým zástupcom vírusov je Norovirus, príp. Rotavirus. Zo skupiny baktérií možno spomenúť –Escherichia coli, Shigella, Salmonella, Clostridium, Campylobacter, Listeria, Staphylococcus aureus a Yersinia. Reprezentantom prvokov je infekcia rodmi Giardia, Cryptosporidium a Entamoeba. Z plesní je to napríklad Aspergillus flavus produkujúca nebezpečný mykotoxín aflatoxín.
Väčšina týchto patogénov je voľným okom neviditeľná a preto je potrebné predchádzať ich konzumácii najmä svedomitou hygienou (umývanie rúk a kuchynského príslušenstva) pri manipulácii s potravinami a ich dostatočnou (časom aj výškou teploty) tepelnou úpravou. Pri návšteve exotických krajín je žiaduce konzumovať iba balenú vodu a vyhnúť sa tak prípadne kontaminovanému vodovodnému zdroju.
Prevencia je základ Predchádzaniu tráviacich problémov pomáha predovšetkým silný a zdravý tráviaci trakt, kde nebudú mať patogény šancu sa rozmnožovať a spôsobovať problémy. Výživové doplnky na báze humínových kyselín sú vhodné nielen pri prevencii tráviacich problémov ale dokážu pomôcť aj pri vzniknutých akútnych problémoch.
Pri dlhodobom užívaní sú humínové kyseliny schopné podporovať tvorbu ochranného filmu na epiteli čreva (mucínu), čo má vplyv na celkové zdravie črevného systému. Tento film chráni prenikaniu patogénov a toxínov do organizmu a napomáha lepšiemu vstrebávaniu živín. Humínové kyseliny taktiež slúžia ako imunomodulátor a sú schopné podporiť aktivitu fagocitov (buniek imunitného systému, ktoré sú zodpovedné za odstraňovanie patogénov z organizmu).
Humínové kyseliny sú taktiež schopné viazať a seba veľké množstvo organických toxínov, prítomných v strave, bezpečne ich uzavrieť vo svojej komplexnej štruktúre a napomôcť ich vylúčeniu z organizmu bez toho, aby spôsobili nejaké problémy. Okrem toxínov sú humínové kyseliny schopné aj obaliť celé vírusy a tak im zabrániť aby sa prichytili k bunkám v tele a začali sa množiť.
Ako môžu humínové kyseliny pomôcť pri akútnych tráviacich problémoch? Ak sa už predsa nejaké problémy vyskytli sú vo väčšine prípadov iba nepríjemnosťou, ktorá neohrozuje postihnutých jedincov na živote a na jej zvládnutie postačuje krátkodobý diétny režim. Dôležitá je náhrada stratených tekutín (v prípade potreby aj infúziou) a elektrolytov (substitúcia stratených minerálov a solí).
V prípade že sa do tela dostanú infekčné baktérie a vírusy, začnú sa množiť, produkovať toxíny a spôsobovať zdravotné problémy. V takomto prípade vedia humínové kyseliny (vo vyšších terapeutických dávkach) pomôcť tieto toxíny vychytávať, odvádzať z organizmu a tým znižovať ich koncentráciu a nepriaznivé účinky.
Rovnako vedia pomôcť aj pri vírusovej infekcii, kedy dokážu obaliť telo vírusu a zabrániť mu v infikovaní ďalších buniek. Veľkým prínosom humínových kyselín je aj vysoký obsah minerálnych látok, ktoré sú v štruktúre humínových kyselín viazané chelátovými väzbami a sú tak pre organizmus ľahko dostupné. Túto jednoduchú dostupnosť ocení organizmus, najmä pri hnačkových ochoreniach, kedy sa z organizmu vyplavuje veľké množstvo minerálov. Humínové kyseliny taktiež dokážu viazať veľké množstvo vody, čo môže pomôcť pri zahustení stolice hlavne pri hnačkových ochoreniach.