Bolesť brucha, zvracanie, nevoľnosť a hnačky sú najčastejšie spôsobené rôznymi patogénmi, ktoré sa do nášho tráviaceho traktu dostávajú stravou v dôsledku nedostatočne tepelne upravených jedál alebo neumytého ovocia či zeleniny. Tieto patogény sa tak dostávajú do tráviaceho traktu, kde sa môžu začať množiť a spôsobiť problémy.
Imunita je odolnosť organizmu voči patogénom, či látkam spôsobujúcim rôzne ochorenia. Imunitný systém pracuje nepretržite a v našom tele neustále prebieha kontrola a likvidácia rôznych patogénov. Aby však mohla začať imunitná reakcia, je potrebné aby bol patogén v organizme identifikovaný.
Vo februári 2022 publikoval tím maďarských vedcov v prestížnom vedeckom časopise FOODS (IF 4,350) článok o vplyve humínových kyselín na vírus SARS-CoV-2 (Alpha Variant). V práci použili zmes humínových látok s vitamínom C, selénom a zinkom. Táto zmes znížila schopnosť replikácie (množenia) sa vírusu až o 50%.
Mikro a makro elementy v tele pôsobia ako štruktúrne súčasti enzýmov a ako aktivátory enzýmov. Nedostatok mikroelementov alebo prebytok ich antagonistov zhoršuje enzymatickú aktivitu. Zdroj mikroelementov v tele je normálne zabezpečený vyváženou stravou.
Moderný životný štýl spojený so spracovanými potravinami, vystaveniu širokému spektru chemikálií a nedostatku pohybu hrá dôležitú úlohu pri indukcii oxidačného stresu, ktorý môže zrýchliť starnutie a spôsobiť rozvoj vážnych civilizačných chorôb.
Ťažké kovy sú v súčasnosti závažným problémom celého sveta. Z enviromentálneho a toxikologického hľadiska sa pojem "ťažké kovy" používa na označenie kovových prvkov, ktoré spôsobujú nežiaduce toxické účinky a znečisťujú životné prostredie.