Čo sú to humínové kyseliny?

Humínové kyseliny majú 100% prírodné zloženie, bez chemickej úpravy, pridaných aditív či konzervantov.

Humínové kyseliny sú prírodné látky vznikajúce biologickým a chemickým rozkladom a účinkom mikroorganizmov pravekej rastlinnej biomasy za milióny rokov pôsobením tlaku a teploty.
Ich vysoký výskyt je v rašeline - lignite, ale najmä v leonardite - v sedimentačných vrstvách mäkkého hnedého uhlia (tiež známom ako Oxyhumolit, Humocarb, Huminsäuer, Dudarit).
Humínové kyseliny sa tu nachádzajú vo vysokej koncentrácii.

Rašelina je stlačená medzi vrstvami sedimentu za vzniku humátového minerálu a prípadne na lignit. Ďalším lisovaním vzniká bitúmenové a sub-bitúmenové uhlie.
Leonardit je prakticky sterilná surovina. Vznikla pred niekoľkými miliónmi rokov, keď neexistovala žiadna kontaminácia životného prostredia. Leonardit je úplne zvlhčená rastlinná biomasa. Celkový obsah humínových látok v ňom je 50-80%.
Humínové kyseliny obsahujú všetky prírodné aminokyseliny, krboxylové, chinínové, semichinínové, hydroxylové ale aj éterové a esterové amidové skupiny.
Aminokyseliny sú zakladným stavebným prvkom buniek a nájdeme ich vo všetkých živých organizmoch. Esenciálne aminokyseliny si telo nevie vyrobiť samo a musíme ich prijímať stravou. Sú to izoleucín, leucín, lyzín, metionín, fenylalanín, treonín, tryptofán a valín. Všetky sú prítomné v zložitej štruktúre prírodných humínových kyselín.
Aminokyseliny sú veľmi prospešné pre zlepšovanie športového výkonu, pri náraste svalovej hmoty a pri zrýchlenej regenerácii svalov a tkanív po cvičení či po úraze.
Už stáročia sú známe pozitívne účinky humínových kyselín pri liečbe celého radu ochorení, ako sú zápaly rôznych orgánov, gastrointestinálne ochorenia, otravy, rakovina, cukrovka, infekčné ochorenia, anémia atď. a používali sa v liečbe ľudí pod rôznymi názvami ako Shilajit, Silajatu, Uerangyum. Perangyum, Hajar-al-musa, Mummio, Múmie, Asphalt, Minerál Pitch, Jew'spitch, Asphaltum, Bitumen minerál.

Aj keď sa veľa informácií nedochovalo, domnievame sa že kyselina humínová sa používala už v tradičnej čínskej medicíne po mnoho storočí.
Čínsky lekár zo 16. storočia Li Shihchen (1518-1593) opísal viac ako 60 spôsobov použitia prírodných produktov obsahujúcich humín.
Li Shihchen bol jeden z najvýznamnejších lekárov a farmakológov čínskej histórie. Je považovaný za významného prírodovedca, ktorý venoval veľkú pozornosť klasifikácii a zaradeniu rastlín.
Počas 1. svetovej vojny sa výťažky z rašeliny používali na prevenciu infekcií. Neskôr boli zistené antimikrobiálne, protizápalové, antivírusové vlastnosti a stimulácia bunkovej aj humorálnej vetvy imunitnej reakcie.
Ich vzácny pôvod z nich vytvára prírodnú zásobňu všetkých biogénnych prvkov a prírodných aminokyselín v tzv. chelátových väzbách ako aj vo forme komplexných zlúčenín. Z nich sú stavané živé organizmy, teda aj ľudský organizmus, preto sú v týchto živých systémoch nezastupiteľné pre správne fungovanie celého organizmu, hlavne imunitného systému.

Vysoká dostupnosť biogénnych prvkov zabezpečuje imunitnú odozvu organizmu, ktorej následkom je zvýšená obranyschopnosť, vyrovnaná bilancia a správna funkcia imunitného systému, ktoré sú základom pre zdravší život.